Co to są haluksy?

Co to jest haluks? Jest to choroba zwyrodnieniowa, polegająca na zmianie położenia palucha, poprzez odchylenie go przeciwną stronę. Określenie haluks wywodzi się z łaciny i oznacza to nawę dużego palca, potocznie nazywany paluchem koślawym.

W początkowym stadium trudno to zauważyć i nie czuć bólu, ale z upływem czasu uwydatnia się stan zapalny oraz ból.

Takie zniekształcenie stopy utrudnia funkcjonowanie i sprawia trudności podczas chodzenia, a także wywołuje pewien dyskomfort estetyczny. Problem ten dotyka w głównej mierze kobiet, które same się do tego przyczyniają. Przyczyną zwyrodnienia palca jest nieodpowiednie obuwie, zwłaszcza na wysokim obcasie, nadwaga, a także niewystarczająca ilość ruchu.

Jak zostało wcześniej wspomniane, haluksy powstają w wyniku noszenia butów na wysokich obcasach, ponieważ powodują one przeciążenie w przedniej części stopy. Ponadto obuwie z wąskim czubkiem zwiększają ucisk na palec, co w efekcie powoduje deformacje stopy. W wyniku wywołanych zniekształceń, stopa inaczej funkcjonuje. Przede wszystkim nierównomiernie rozkłada się obciążenie, a palec przestaje być punktem podparcia i nie zapewnia właściwej stabilizacji. Również mięśnie ulegają osłabieniu i wewnętrzna krawędź stopy przyjmuje nadmierne przeciążenie. Duży wpływ na haluksy zewnętrzne ma genetyczna podatność na tego typu zachorowania.

Haluksy są poważnym schorzeniem i nie należy ich lekceważyć. Odwlekanie wizyty u lekarza może doprowadzić do zaawansowanego stopnia deformacji i odczuwalnego bólu. W wyniku tego, ciężko dobrać odpowiednie obuwie do stopy, ponieważ but uciskający na zniekształcony palec potęguje uczucie bólu. Są także inne objawy, które mogą występować podczas tego zachorowania. Są to: zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, zgrubienia naskórka zadające ból wywoływane przez ucisk, narastające etapami podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Choroba na zaawansowanym etapie powoduje nawet poszerzenie całej przedniej części stopy i pojawianie się kolejnych zniekształceń, dotykających innych palców stopy. Jeżeli deformacja ulega ciągłym pogarszaniu się, może to wpłynąć na sposób chodzenia, a nawet na ograniczenie poruszania się. Niewykluczona jest także nasilenie się bólów w innych stawach np.: kolanowych, kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Leczenie różni się w zależności od poziomu deformacji, dolegliwości bólowych, stopnia uszkodzenia stawów palucha, wieku osoby chorej.

Dodaj komentarz