Czy haluksy bolą?

Problem haluksów to nie tylko kwestia tego palca, który jest wykoślawiony. Zniekształceniu mogą ulegać i inne oraz cała stopa. Jeden element w jej budowie wpływa bowiem na pozostałe. Zniekształcenia palca oraz stopy mogą być bardzo przykre. Ból to jeden z poważniejszych problemów towarzyszących temu.

Haluksy – problem nie tylko estetyczny

O haluksach często myśli się w kategoriach estetycznych. Stopa nie wygląda wtedy dobrze. Jednak kwestie estetyczne jako najważniejsze mogą się pojawiać jedynie w myślach kogoś, kto nie zna tego problemu osobiście. Dla osób dotkniętych tym schorzeniem głównym problemem jest, że haluksy ból powodują. Jest też problem z wkładaniem i noszeniem obuwia. Tak jest przy bardziej zaawansowanym stadium tego schorzenia. Nie należy lekceważyć go i trzeba zacząć działać już przy pierwszych objawach. Najlepiej nie czekać, aż pojawi się ból. Jeśli w rodzinie występuje ten problem, to wzrasta ryzyko wystąpienia haluksów. Wtedy warto działać profilaktycznie jeszcze przez pierwszymi objawami np. zrezygnować ze szpilek.

Bolące haluksy – co robić?

Kiedy już boli, wtedy nie da się tego zlekceważyć. Działania, jakie się podejmuje, są dwojakiego rodzaju. Służą zapobieganiu dalszej degradacji oraz minimalizowaniu bólu. Domowe sposoby na bolące haluksy zapobiegają dalszej degradacji, stanom zapalnym i mogą zmniejszać ból. Kojąco na stopy wpłynie moczenie ich w ciepłej wodzie i masaż. Do wody warto wsypać trochę soli. Warto także zakupić sobie olejek lawendowy albo eukaliptusowy. Po kąpieli stóp warto je wymasować, zarówno całą stopę, jak i każdy palec z osobna. Przy silnych bólach można zastosować maść przeciwbólową. Wskazane przy haluksach są także ćwiczenia stóp. Zapobiegnie to dalszym niekorzystnym zmianom i wraz z innymi sposobami będzie minimalizować ból. Stosowanie separatorów między palcami to kolejny sposób na jego złagodzenie. Bardzo pomocne jest także noszenie aparatów korygujących. Noszenie ich na wczesnym etapie pojawiania się haluksów może zapobiec poważniejszym deformacjom i bólowi. Kiedy już pojawią się nieprzyjemne odczucia, to tym bardziej warto zacząć je nosić.

Niekiedy problem jest już tak zaawansowany, że niezbędna jest operacja. Przyniesie ona ulgę, niestety nie oznacza, że problem haluksów znika. Mogą się one znów pojawić. By problem bolących haluksów nie powrócił, należy stosować te same sposoby, które pomagają radzić sobie z bólem. Poza tym wskazane jest noszenie wygodnego obuwia oraz odpowiednich przy tym problemie wkładek do niego.

Dodaj komentarz