Czy to haluksy? Pierwsze objawy

Haluksy są jedną z naszych najbardziej uciążliwych chorób cywilizacyjnych. W znacznym stopniu dotyczą one kobiet, stanowczo rzadziej spotyka się mężczyzn z tą dolegliwością. Na ich powstawanie ma wpływa naprawdę wiele czynników. Znacznej ich części możemy jednak zapobiec dzięki jak najwcześniej interwencji oraz zauważeniu pierwszych objawów.

Zanim jednak przejdziemy do objawów, najpierw należy odpowiedzieć na pytanie: czym są właściwie haluksy i jak powstają?

Haluksy. Objawy to zniekształcenia stopy, powstałe na skutek podłoża genetycznego, użytkowania niewłaściwego, często zbyt małego obuwia. Na haluksy bardzo często narażeni są tancerze oraz osoby ćwiczące balet, ma to związek ze zbyt dużym i intensywnym naciskiem stopy na podłoże, często w bardzo niekorzystnych oraz niefizjologicznych pozycjach. Ryzykiem haluksów bardziej obarczone są również osoby, które borykają się z nadwagą.

Haluksy – pierwsze objawy

Deformacja stopy

W wyniku powstania haluksów na stopie powstaje zgrubienie, które z czasem zaczyna nam o sobie przypominać uciążliwym bólem. Zgrubienie to znajduje się w pierwszej kości śródstopia, charakterystycznym objawem jest również duży palec, który zaczyna odchylać się w stronę pozostałych palców, ulegając nienaturalnemu wykrzywieniu.

Trudność w codziennym funkcjonowaniu

Haluksy nie tylko wyglądają brzydko, mogą one również utrudniać chodzenie oraz codzienne funkcjonowanie!  Nieleczone haluksy wywołują bardzo silny ból, mogą również w skrajnych przypadkach doprowadzić do zapalenia kaletek maziowych! Dlatego z haluksami należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na kontrolę!

Trwałe zgięcie palców

Deformacja może dotyczyć wszystkich palców stopy. Jeśli któryś z palców zostaje nienaturalnie wykrzywiony bądź zaczyna przechylać się w przeciwną stronę – grozi nam ryzyko haluksów! Również ból ostatniego palca, tuż po zdjęciu butów może świadczyć o tym, że na naszych stopach zaczynają pojawiać się pierwsze deformacje związane z haluksami.

W celu rozpoznania wczesnych zmian i haluksów może zostać wykonane badania rentgenowskie. Z wizytą u lekarza absolutnie nie należy czekać, ponieważ małe zmiany oraz haluksy w stadium początkowym, najczęściej leczone są zachowawczo, bez użycia inwazyjnych metod. Zaawansowane stadium haluksów może już wymagać operacji chirurgicznej. Jeśli odczuwasz niepokój związany z bólem oraz dyskomfortem stóp – umów się do lekarza!

Haluksy – zdjęcia palucha koślawego:

Dodaj komentarz