Haluksy – jaki lekarz się nimi zajmuje?

Leczenie haluksów na pewno warto zacząć od prostszych, mniej inwazyjnych sposobów. Dobrze jest wypróbować odpowiednie ćwiczenia, czy specjalistyczne wkładki mające uporać się z problemem. Sposoby te pomogą, ale jedynie kiedy stopa jest na początku deformacji. Na zaniedbane haluksy często skuteczną i zarazem jedyną metodą jest operacja.

Kiedy domowe sposoby na haluksy nie wystarczają, należy zwrócić się do odpowiedniego lekarza, jakim jest ortopeda. Specjalista będzie w stanie przepisać odpowiednio dobraną do indywidualnego przypadku terapię, choć bardzo często niezbędne jest usunięcie haluksów, na co istnieje kilka chirurgicznych metod. Ortopeda uzależni decyzję o operacji od bólu, którego doznaje pacjent oraz od stopnia zaawansowania powstałych na stopie zmian. Podczas operacji lekarz często koryguje również inne zmiany powstałe w odrębnie stóp.

Haluksy to przypadłość dziedziczna i choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę-nabawić się ich może zarówno kobieta jak i mężczyzna. Należy jednak wspomnieć, że kobiety dużo częściej borykają się z tym problemem, co spowodowane jest słabszą budową mięśniowo-więzadłowo-stawową stopy kobiecej, oraz noszeniem butów na wysokim obcasie, często ze zwężanym czubem, co niezmiernie sprzyja powstawaniu haluksom.

Haluksy u mężczyzn należą do znacznie rzadszych przypadków, natomiast jak najbardziej mają miejsce. Z badań wynika, że na 100% przypadków pojawienia się haluksów, mężczyźni stanowią zaledwie 10 %. Haluksy u mężczyzn często powstają w wyniku przebytego wcześniej urazu, bądź są po prostu efektem przypadłości genetycznej. Panowie często bagatelizują problem i długo zwlekają z wizytą u lekarza, co w rezultacie prowadzi do większego bólu i rozwoju choroby.

Wydawać by się mogło, że haluksy nie są problemem młodzieży. Prawda jest niestety taka, że na przypadłość tą cierpi wiele młodych osób, w tym też dzieci. Haluksy u dzieci występują zazwyczaj między 12 a 15 rokiem życia i zazwyczaj powodem ich pojawienia się jest zbytnia ruchomość stopy, zwłaszcza okolic palucha. Nastolatki co raz częściej skarżą się na problem z paluchem koślawym, choć tak jak w przypadku mężczyzn, często jest to bagatelizowane, ponieważ naprawdę duża grupa społeczeństwa zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że haluksy mogą również dotykać osoby młodsze. Powszechnie są one kojarzone z niewłaściwym obuwiem na wysokim obcasie, natomiast co w przypadku, kiedy haluks wystąpi u kilkomiesięcznego dziecka?

W przypadku tej przypadłości ważna jest szybka reakcja i odpowiednie leczenie, ponieważ lekceważenie haluksów może nieść za sobą naprawdę nieprzyjemne, często bardzo bolesne skutki.

Dodaj komentarz