Jak leczyć haluksy domowym sposobem?

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, która jest określana jako „paluch koślawy”. Zazwyczaj choroba ta związana jest z czynnikami genetycznymi, ale także noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Zwykle haluksy pojawiają się po 30. roku życia i obejmują stawy obu stóp.

Czy istnieją domowe sposoby na haluksy?

Wiele osób zdecydowanie chce uniknąć interwencji chirurgicznej i szuka domowych sposobów na haluksy. Domowy sposób na haluksy to na pewno stosowanie olejku lawendowego, który powinien złagodzić ból jak i zapalenie zdeformowanego stawu. Korzystając z tego olejku powinno się nacierać chorobowo zmienione miejsce każdego wieczoru. Uciążliwy ból ukoi także sól Epsom. Wystarczy zastosować ciepłą kąpiel z dodatkiem 2 łyżek soli Epsom, a następnie  moczyć w takiej kąpieli nogi przez co najmniej 20 minut. Można stwierdzić, że istnieje więcej domowych sposobów na walkę z haluksami.

Haluksy, a leczenie naturalne

Należy wymienić kuracje z dodatkiem:

  • ruty zwyczajnej, gdyż wystarczy zastosować kąpiel stóp z dodatkiem kilku gałązek ruty zwyczajnej,
  • olejkiem liliowym, który należy wmasowywać paluch koślawy,
  • liści laurowych, które stosuje się od wewnątrz jak i od zewnątrz,
  • jodu z aspiryną, które hamują wzrost haluksa jak i łagodzą bóle stawów.

Haluksy – domowe sposoby

W ten temat wpisują się także odpowiednie ćwiczenia na haluksy, które można wyszukać w internecie bądź zapytać o takie lekarza czy fizjoterapeuty. Dostępne są także odpowiednie nakładki hamujące wzrost jak i zmniejszające ból. Wystarczy odpowiedni sklep z zaopatrzeniem ortopedycznym i wyszkolona właściwie obsługa sklepu, która doradzi.

Haluksy – leczenie domowe sposoby

Warto także zwrócić uwagę na podstawowe zasady, czyli:

  • dbanie o prawidłową masę ciała,
  • zwiększenie spożycia takich witamin jak A, C i D, ale też wapnia,
  • noszenie wygodnego obuwia.

Jak leczyć domowymi sposobami haluksy?

Należy wybierać obuwie z elastycznych materiałów, które posiadają szerokie noski. To właśnie odpowiednie obuwie ma spory wpływ na rozwój haluksów. Buty niewygodne lub zbyt wąskie nasilą problem bolących stawów. Warto zapobiegać rozwojowi haluksów, gdyż należy podkreślić, że operacja haluksów nie gwarantuje efektywnego rezultatu. Z tego powodu lepiej zastosować w pełni naturalne sposoby na rozwiązanie tego kłopotu.

Haluksy – jak leczyć domowymi sposobami?

Haluksy mogą również powstawać poprzez wytrącanie soli w organizmie. W takim przypadku pomocny będzie napar z liści laurowy, który można stosować przez 3 dni, a następnie zrobić 7- dniową przerwę. Widoczne efekty powinny pojawić się już po 10 dniach (ból powinien zniknąć). Można także sporządzić domową nalewkę z liści laurowych do nacierania haluksów. W takim przypadku efekty pojawią się po 2 miesiącach. Do nacierania haluksów nadaje się również jod i sok z cytryny w równych proporcjach.

Dodaj komentarz