Jak powstają haluksy? Przyczyny palucha koślawego

Nie każdy wie, że haluksy zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Skoro tak jest, oznacza to, że na pewno nie jest to błahą sprawą. Statystycznie wiadomo, że co czwarta osoba w wieku od ponad osiemnastu lat do ponad sześćdziesięciu narażona jest na występowanie haluksa. Warto dowiedzieć się jak tak naprawdę powstaje koślawy paluch, na który narażona jest dość spora ilość osób. Co więcej, nie każdy z nas jest świadomy od czego są haluksy.

Haluksy – przyczyny powstawania palucha koślawego

  • Znaczna większość kobiet jest skłonna do częstego noszenia obuwia na wysokim obcasie, których czubek zazwyczaj jest sporo zwężony. Jest to najczęściej wspominana przyczyna haluksów. Jednakże by sprecyzować tenże czynnik należy wspomnieć, że nie sam aspekt noszenia butów o wysokim obcasie powoduje takowe schorzenie. Przede wszystkim czyni to nieprawidłowe ułożenie dużego palucha u stopy.
  • Przyczyny haluksów bardzo często są następstwem genetycznym. Wiadomo, iż około u siedemdziesięciu procent osób haluks to czynnik, który występuje po prostu z racji na rodzinną genetykę..
  • Wszelkie osoby chorujące na schorzenia stawów również podatne są na powstawanie koślawego palucha. Bardzo często w obrębie chorych stawów istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się kolejnej deformacji, którą jest właśnie haluks. Warto wiedzieć, że istnieją choroby ogólnoustrojowe, które przyczyniają się do powstania koślawego palucha, są to: łuszczyca, reumatyczne zapalenie stawów, czy chociażby dnę moczanową, jak i stwardnienie rozsiane.
  • Gdy kupujemy buty, warto zwrócić uwagę na to, czy są one odpowiednie, jeśli chodzi o właściwe ułożenie stopy. Zbyt ciasne obuwie powoduje pogłębienie deformacji stopy, a dodatkowo może uciskać nerwy, które powiększają ból odczuwany przez człowieka. Śmiało można stwierdzić, że osoby, które butów nie noszą wcale, o wiele mniej narażone są na powstanie na ich stopie haluksa. Być może to absurdalne myśleć o możliwości nienoszenia butów, jednakże często sami narażamy się na powstanie takowej deformacji stopy poprzez dobór nieodpowiedniego obuwia.
  • Płaskostopie to również aspekt, który wpływa na to od czego są haluksy. Mimo wszystko nie udowodniono do tej pory, iż jest to bezpośredni czynnik, który przyczynia się do utworzenia takowego schorzenia, jednakże zauważono, że płaskostopie jest czynnikiem, który na pewno przyspiesza oraz coraz częściej umożliwia powstanie koślawego palucha.
  • Warto wiedzieć, że osoby pracujące w pozycji stojącej również narażone są na powstanie na ich stopie haluksa. Co więcej, osoby uprawiające wspinaczkę górską, czy tancerze są o wiele bardziej podatni na takie schorzenie z powodu nadmiernego obciążenia przedniej części stopy podczas aktywności, które wykonują.

Dodaj komentarz