Jak się pozbyć haluksów? Lista zabiegów

Ponieważ ból towarzyszący haluksom powoduje spore trudności w sprawnym poruszaniu się, likwidacja objawów tego schorzenia ma znaczny wpływ na aktywność i komfort życia. Jak pozbyć się haluksów bez operacji? Powszechnie zabieg kojarzy się z bólem pooperacyjnym, koniecznością hospitalizacji i nieuniknioną rekonwalescencją, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Jak pozbyć się haluksów?

Pomocne okazują się specjalne wkładki ortopedyczne, orteza na haluksy, unikanie obuwia z wąskimi noskami i ćwiczenia korekcyjne takie jak rozciąganie ścięgna Achillesa z ręcznikiem, turlanie piłeczki golfowej, czy podnoszenie stopami niewielkich kulek. Sporą ulgę przynosi specjalna proteza na haluksy, odwodząca paluch i zapobiegająca jego dalszemu koślawieniu. Dużą rolę pełnić mogą w łagodzeniu objawów jakich przysparzają haluksy: leczenie laserem, jonoforeza, magnetronik i ultradźwięki. Zabiegi te łagodzą miejscowy stan zapalny i dolegliwości bólowe. W profilaktyce zalecana jest szczególna dbałość o stopy, na których opiera się przecież ciężar całego ciała. Pamiętać należy o unikaniu nieodpowiedniego obuwia, szczególnie noszenia przez dłuższy czas butów na wysokim obcasie oraz o utrzymywaniu prawidłowej masy ciała

Jak usunąć haluksy? Jak zlikwidować haluksy?

Należy zdawać sobie sprawę, że niekiedy pacjenci trafiają do lekarza w chwili, gdy deformacja i dolegliwości są tak zaawansowane, że jedynym rozwiązaniem jest zabieg na haluksy. Jest to krok ostateczny, gdy leczenie innymi metodami nie pomogło. Sama operacja jest bezbolesna, gdyż przeprowadza się ją w znieczuleniu. Zabieg polega na przecięciu kości, ustawieniu jej w odpowiedniej pozycji i unieruchomieniu.

Jak długo nie można chodzić po operacji haluksa?

Zależy to od wielu czynników takich jak odporność pacjenta na ból pooperacyjny, tempo gojenia, zakres przeprowadzanego zabiegu itp. Stopa po zabiegu dochodzi do siebie nawet do kilku tygodni i taki właśnie czas należy zarezerwować na powrót do pełnej sprawności i mobilności.

Dodaj komentarz