Jak wyglądają haluksy?

Jest to schorzenie o charakterze zwyrodnieniowym. Objawia się ono zniekształceniem części stopy. Haluks to inaczej paluch koślawy, co najlepiej określa, jak wygląda stopa przy tej chorobie.

Które palce ulegają wykoślawieniu?

Najczęściej wykoślawieniu ulega największy palec. Odchyla się on do drugiego. Powstaje deformacja nie tylko w tej części stopy, która obejmuje palce. Wypukleniu ulega kość pod palcem. Występują także dosyć często haluksy małego palca i on także może odginać się w kierunku pozostałych. Zniekształceniu może ulec jeden z palców znajdujących się na obrzeżu stopy, może to być ten największy albo najmniejszy. Deformacja może także dotyczyć obydwu. Jedną z głównych jej przyczyn jest noszenie niewygodnych butów. Może to być obuwie z wąskimi czubkami, które nadmiernie ściska palce. Mogą także haluksy na stopach powstać w wyniku noszenia szpilek, ponieważ obciążają one przednią część stopy. Ani jedne, ani drugie nie pasują do budowy stopy i najlepiej ich unikać. Płaskostopie, nadwaga, czynniki genetyczne to kolejne powody pojawiania się tego schorzenia. Jeśli występują predyspozycje genetyczne do tej choroby, najlepiej w ogóle nie nosić tego rodzaju obuwia.

Inne objawy przy haluksach

Wykrzywienie jednego lub drugiego palca to nie jest jedyny objaw. I nie jest to jedyna nieprawidłowość, jaką widać na stopie. W wyniku wypuklenia kości śródstopia stopa deformuje się w przedniej swojej części. Może się pojawić problem z włożeniem nie tylko swoich ulubionych butów, ale też jakichkolwiek. Większym jeszcze problemem jest obrzęk i stan zapalny w obrębie kości oraz pojawiający się wraz z nimi ból. Haluksy mogą więc także przejawiać się zaczerwienieniem. Czy będą to haluksy przy małym palcu, czy przy dużym, to przy poważniejszych zmianach będą palce te mocno naciskać na znajdujące się obok. Jest to kolejny powód do pojawienia się bólu.

Stopę z haluksami, jeśli jest to już problem poważniejszy, bardzo łatwo rozpoznać. Można jednak przegapić pojawienie się początków tego schorzenia u siebie. Przy predyspozycjach genetycznych albo częstym noszeniu niewygodnego obuwia ryzyko, że się ono pojawi, jest duże. Warto więc zwrócić co jakiś czas większą uwagę na swoje stopy, by móc zauważyć, że coś jest nie tak, jeszcze zanim pojawi się ból. Jeśli widać początki problemu, należy zmienić obuwie i zacząć działać tak, by nie nastąpiły poważne zmiany. Pomocne jest stosowanie separatorów, które oddalają palce od siebie. Pomogą także ćwiczenia stóp np. polegające na podnoszeniu z podłogi różnych rzeczy palcami nóg.

 

Dodaj komentarz