Jak zapobiegać haluksom?

Haluks inaczej też paluch koślawy jest chorobą zwyrodnieniową polegającą na deformacji stopy. Najczęściej na tę chorobę zapadają kobiety. Przyczynami są: noszenie wysokich obcasów oraz nadwaga. Schorzenie utrudnia życie codzienne, a także powoduje ból i dyskomfort.

Zatem, jak zapobiec haluksom?

Najprostszym sposobem jest noszenie wygodnego obuwia, dobrze dopasowanego do stopy lecz niezbyt ciasnego, tak, aby palce miały swobodę ruchu. Dodatkowo należy często zmieniać obuwie w ciągu dnia i unikać ciągłego noszenia całkowicie płaskich klapek. Dobrze aby nasze obuwie nie było całkowicie płaskie, żeby jego podeszwa nie miała grubości 1 cm, a kilku centymetrów. Należy zrezygnować z wysokich szpilek, które de facto są przyczyną haluksów. Zaleca się także dużą aktywność fizyczną, która nie tylko spowoduje, że schudniemy, czy nie przytyjemy, ale także wzmocni palce naszych stóp. Najlepiej aby ćwiczenia przez nas wykonywane nie obciążały zbytnio naszych stóp, takimi ćwiczeniami będzie pływanie i jazda na rowerze. Należy również stosować zbilansowaną dietę bogatą w witaminy: A, C i D oraz wapń. Możemy także stosować ćwiczenia specjalnie dedykowane naszym stopom: chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp oraz stawanie na palcach i piętach naprzemiennie, także chwytanie palcami stóp małych przedmiotów oraz kawałków materiału, bądź zwijanie kawałka materiału i turlanie małej piłeczki pod stopą oraz odwodzenie palców naszych stóp na boki.

Jakie są sposoby na haluksy?

W domowym zaciszu możemy skorzystać z dobrodziejstw natury. Idealnie w walce z haluksami sprawdza się olejek lawendowy i liliowy. Olejki te łagodzą ból oraz zapalenie stawów. Olejek lawendowy lub liliowy należy codziennie delikatnie wmasować w stopę. Świetnie w walce z haluksami sprawdza się również ruta zwyczajna, która uśmierza ból i łagodzi stany zapalne stawu. Gałązki rośliny należy wrzucić do miski, a następnie zalać je ciepłą wodą, po czym wymoczyć w niej nasze stopy. Możemy także przygotować sobie napar z liści laurowych. Napój należy pić przez trzy dni, po czym zrobić sobie tygodniową przerwę. Kurację należy stosować przez dwa miesiące. Kolejny sposób na haluksy to połączenie jodu z aspiryną. Taką mieszankę należy nanieść bezpośrednio na haluksy, skutkuje to zaprzestaniem ich wzrostu oraz złagodzeniem bólu. Ciekawym sposobem jest także wykorzystanie jodu w połączeniu z sokiem z cytryny. Powstałą mieszankę należy wmasować w stopę. Dodatkowo można również moczyć stopy w soli Epsom.

Mimo wszystko najlepiej w momencie, gdy zauważymy u siebie haluksy jest udać się do podologa, który dobierze najbardziej odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz