Które wkładki na haluksy wybrać?

Ogromną pomocą w zapobieganiu i łagodzeniu tych przykrych objawów mogą okazać się specjalne wkładki do butów na haluksy. Dzięki specjalnemu profilowi wkładki haluksy powstające z deformacji stawu nie mają tendencji postępującej, a często występuje ich regres. Dla osób mających dziedziczne predyspozycje do ich powstawania (dziedziczone są po mamie lub babci), stosowane regularnie wkładki ortopedyczne na haluksy mają ogromne znaczenie.

W rozwoju palucha koślawego dużą rolę odgrywa właśnie genetyczna skłonność do tego schorzenia. Dziedziczony jest np. nieprawidłowy kształt powierzchni stawu śródstopno-palcowego, wiotkość tkanki łącznej większa niż w statystycznej populacji, specyficzne ustawienie kości śródstopia czy też tzw. egipski kształt stopy (paluch dłuższy od drugiego palca), które sprzyjają powstawaniu haluksów.

Zadaniem, jakie muszą spełnić wkładki na haluksy do butów, jest uniesienie łuku poprzecznego stopy. W tym celu wyposaża się je w peloty, które ten łuk poprzeczny unoszą, co pozwala prawidłowo rozłożyć nacisk stopy na podłoże, na trzy punkty oparcia, a więc piętę oraz pierwszą i piątą kość śródstopia. Ponadto zapobiegają przesuwaniu się stopy wewnątrz obuwia i jej wciskaniu w zwężony nosek buta.

Noszone na stałe wkładki na haluksy bardzo często są w stanie uratować pacjenta przed operacją, po której konieczna staje się długotrwała i bolesna rekonwalescencja.

Kolejnym sposobem leczenia, działającym na innej zasadzie niż odciążające haluksy wkładki, są nakładki na haluksy lub separator. Ich zadaniem jest przywrócenie palcom stóp właściwego ustawienia oraz zmniejszenie bólu i tarcia. Są szczególnie polecane w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców lub odcisków miedzy palcami. O ile odciążające haluksy wkładki ortopedyczne służą w zasadzie tylko w tym celu, to poza zasadniczym przeznaczeniem, nakładka czy separator na haluksy mogą być one przydatne przy leczeniu i zapobieganiu innym dolegliwościom, takim jak wrastające paznokcie, czy stany po operacjach w obrębie palców stóp.

Produkty na haluksy należy stosować na wczesnym etapie schorzenia, zanim deformacja zacznie się pogłębiać powodując trudności w chodzeniu i poważne dolegliwości bólowe. Warto także wykonywać ćwiczenia, nawet profilaktycznie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia bądź nawrotu haluksów. Stale używane wkładki ortopedyczne na haluksy, nakładki, czy separatory nie powodują uczucia dyskomfortu, a wymagają jedynie krótkiego okresu zaadaptowania się do nich.

Dodaj komentarz